ZŁOTY CYTAT:
"Przygotowując reklamę nie zapomnij, że tworzysz markę dla logo swojej strony!"
Zobacz pełny tekst
Pajacyk


Jak zaprojektować stronę?

Autor: M. Buraczyński | Data dodania: 05.12.2005

Są osoby potrafiące świetnie coś zorganizować bez jakichkolwiek przygotowań - aż trudno wyobrazić sobie, o ile więcej i lepiej mogłyby zrobić mając możliwość przygotowania się do tego. Są także inne osoby, które sądzą, że zrobienie strony sprowadza się do stworzenia kodu oraz umieszczenia plików na serwerze. Tym razem jednak lepiej sobie nie wyobrażać, co z tego wychodzi.

Uważasz, że da się zrobić stronę bez zaprojektowania jej? W pewnym sensie masz rację i w sieci jest mnóstwo "stron" potwierdzających Twoją tezę. Pewne jest jednak, że dobrej strony zrobić w ten sposób się nie da.
Opracowywanie projektu strony jest oczywiście procesem czasochłonnym, jednakże w żadnym wypadku, nie jest to czas stracony.
Zaprojektowanie strony pozwala uniknąć w przyszłości konieczności przebudowywania serwisu dzięki wyeliminowaniu poważnych błędów już w fazie planowania.
REKLAMA

Projektowanie strony składa się z następujących czynności:

1. Określenie celu tworzenia strony.
2. Wybór tematu strony.
3. Określenie grupy docelowej.
4. Koncepcja formy strony.

Możesz uważać, że masz już w swojej głowie kompletny projekt strony i przejście po kolei przez wszystkie czynności zajmie Ci parę chwil. Tym bardziej nie rezygnuj z żadnego z etapów i na każdym z nich uszczegóławiaj swój szkic. Pamiętaj, że robisz to dla siebie, więc im dokładniejszy projekt teraz przygotujesz tym sprawniej pójdzie Ci jego realizacja.
Przy projektowaniu strony ważne jest zachowanie kolejności etapów!

1. Określenie celu tworzenia strony

Pierwszym - zbyt często pomijanym - krokiem na drodze ku swojej www zawsze powinno być określenie celu tworzenia strony.
Mając cel masz pierwsze kryterium, które później pomoże Ci w podejmowaniu decyzji dotyczących strony, np.: na stronie, której celem jest promocja zdrowego odżywiania nie umieścisz reklam fastfoodu.
W Twoim przypadku celem może być zarabianie dzięki stronie, promocja jakiejś idei czy swego hobby albo pragnienie nauczenia się czegoś. Możesz także robić stronę, aby uzyskać zaliczenie, albo dlatego, że nie potrafisz wymyślić ciekawszego zajęcia na długie zimowe wieczory. Każda z tych sytuacji w inny sposób wpłynie na kształt strony.
Nie jest ważne jaki będzie Twój cel - najważniejsze, abyś o nim pamiętał podczas całego procesu tworzenia strony.

2. Wybór tematu strony

Mając jasno określony cel tworzenia strony przechodzisz do kolejnego etapu. Wybór tematu strony to po prostu ograniczenie zakresu informacji prezentowanych na stronie. Gdy chcesz popularyzować swoje hobby bądź jakąś ideę nie masz problemu z wyborem tematu.
Gorzej jest, gdy chcesz tworzyć stronę dla zysku bądź z nudów. Z własnego doświadczenia wiem, że nie należy tracić czasu na tworzenie strony o tym, co nie jest dla Ciebie ciekawe. Może teraz trudno Ci w to uwierzyć, ale bez pasji i szczególnego zamiłowania do tematu, trudno jest z przekonaniem o nim pisać, a jeszcze trudniej znaleźć motywację do ciągłego rozwijania strony.
Tematem Twojej strony musi być coś, co Cię interesuje!
Jeśli masz szerokie zainteresowania i jest kilka zagadnień, o których mógłbyś zrobić stronę, wybierz to, co Cię najbardziej interesuje. Inne tematy pozostaw sobie w rezerwie na przyszłość.

3. Określenie grupy docelowej

Na tym etapie, znasz już cel strony oraz wiesz o czym zamierzasz pisać. Teraz powinieneś ustalić najważniejsze cechy osoby, do której chciałbyś kierować artykuły. W opisie uwzględnij płeć, wiek, zainteresowania, wykształcenie i inne cechy, które Twoim zdaniem będą posiadać osoby zainteresowane wybraną przez Ciebie tematyką. Wszystkie osoby posiadające właśnie te cechy to grupa docelowa Twojej strony.
Nawet jeśli Twój cel określa w jakiś sposób grupę docelową, szczegółowo opisz cechy jej członków. Taki szczegółowy opis jest ważny, ponieważ np.: kobiety częściej zwrócą uwagę na wygląd strony, osoby z wyższym wykształceniem oczekują wyższego poziomu intelektualnego tekstów, zaś dla eksperta z danej dziedziny zaletą będzie odnalezienie na niej wyników najnowszych badań.
Nigdy nie zadowolisz wszystkich, ale możesz wybrać sobie pewną grupę osób o podobnych cechach, które na Twojej stronie będą mogły znaleźć to, czego szukają.

REKLAMA

4. Koncepcja formy strony

Dopiero w tym momencie nadchodzi czas na zastanawianie się nad sposobem prezentacji treści. Sposób ten jest tu już w pewien sposób ograniczony przez cel strony, jej temat i - przede wszystkim - przez oczekiwania określonej w poprzednim etapie grupy docelowej.
Pozostają jednak do ustalenia konkretne rozwiązania, które zapewnią przejrzystość strony i łatwość nawigacji. Na tym etapie powinieneś opracować koncepcję graficzną oraz zaplanować menu i inne elementy ułatwiające szybkie odnalezienie treści, uwzględniając przewidywane preferencje grupy docelowej.
To, co podoba się Tobie nie musi spodobać się Twoim odwiedzającym.

W tym momencie etap "projektowania strony" można uznać za zakończony. Jako efekt przemyśleń podczas tego etapu powinna Ci pozostać wiedza odnośnie celu tworzenia danej strony, problemów, które chcesz na niej omawiać, założeń dotyczących osób odwiedzających witrynę oraz grafiki i nawigacji. Wiedza ta będzie podstawą do podejmowanie decyzji dotyczących witryny na etapie realizacji projektu, gdy projekt stanie się źródłem informacji o tym jak ma wyglądać strona oraz na etapie oceny wykonania, gdy będzie punktem odniesienia dla porównań.
Jeśli masz jakieś uwagi dotyczące powyższego artykułu lub chcesz sprawdzić co sądzą o nim inni zapraszam na:
Forum >>> Jak zaprojektować stronę? - komentarze.

Za wszystkie uwagi dziękuję. M. Buraczyński


ReklamaStron.pl - Wszystko o reklamowaniu stron w internecie
Valid XHTML 1.1 Valid CSS!
XHTML, PHP, JS by pbanasiak