ZŁOTY CYTAT:
"Najlepiej, jeśli Twój link znajdzie się na popularnej stronie."
Zobacz pełny tekst
Pajacyk


Droga do własnej strony WWW

Autor: B. Gawrylak i M. Buraczyński | Data dodania: 04.01.2006

Tworzenie stron WWW najczęściej kojarzy się z pisaniem kodu strony i umieszczaniem plików na serwerze. Jednakże te czynności są tylko wyrwanym z całego procesu tworzenia fragmentem drogi prowadzącej do powstania dobrej strony internetowej. Dopiero przebycie całej drogi daje gwarancję, że stosunek poświęconego czasu do uzyskanych efektów będzie najwyższy.

W tym artykule pokażemy Ci drogę, którą należy kroczyć tworząc własną stronę WWW oraz wyjaśnimy dlaczego nie warto z niej zbaczać.

Trzy etapy tworzenia dobrej strony

Bez względu na to czy marzysz o wielkim serwisie, czy też o małej prywatnej stronce, gdy podejmiesz decyzję, że CHCESZ STWORZYĆ WŁASNĄ STRONĘ WWW, powinieneś przejść przez trzy następujące etapy:

I. Projektowanie strony,
II. Realizację projektu strony,
III. Ocenę wykonania strony.

Jeśli chcesz działać profesjonalnie, to do każdego z powyższych etapów musisz podejść poważnie. Zlekceważenie lub pominięcie choćby jednego kroku negatywnie wpłynie na końcowe rezultaty Twojej pracy i zmniejszy liczbę osób, które ponownie odwiedzą Twoją stronę!

I. Projektowanie strony

Na początku swojej drogi do własnej strony WWW musisz stworzyć szkic strony, ale Twój projekt nie może ograniczać się tylko do planu rozmieszczenia informacji na stronie. Projektowanie strony obejmuje również sprecyzowanie celu funkcjonowania strony, określenie jej zakresu tematycznego oraz scharakteryzowanie potencjalnych gości strony.

Po co projekt strony WWW?

Projekt będzie Ci niezbędny w kolejnych etapach tworzenia strony. W drugim etapie - realizacji projektu strony - jest on podstawowym źródłem informacji o tym jak ma wyglądać strona i na jego podstawie jest tworzony kod strony wraz z grafiką, tekstami, muzyką itp. w trzecim etapie tworzenia strony - przy ocenie wykonania strony - projekt jest punktem odniesienia do oceny stopnia realizacji założeń, pozwala wychwycić różnice między planowanym a rzeczywistym kształtem strony.
Projekt strony jest tworzony głównie dla Ciebie i na Twój użytek.

REKLAMA

II. Realizacja projektu strony

W momencie, gdy wiesz dla kogo i o czym zamierzasz pisać, gdy pamiętasz o tym, czego oczekujesz od swojej strony oraz gdy masz zaplanowane rozmieszczenie informacji i grafiki na stronie, możesz przystąpić do etapu realizacji projektu, czyli do tworzenia tego, co będzie już widoczne dla innych. Poza pisaniem kodu strony i tworzeniem grafiki, będziesz musiał wybrać domenę oraz serwer. Dużo pracy będzie także wymagać zbieranie materiałów i pisanie artykułów, które stworzą właściwą treść strony.
Wszystkie działania muszą uwzględniać założenia zawarte w projekcie, jednakże w praktyce może dochodzi do ich modyfikacji. Przykładowo, gdy odkyrjesz, że Twoje umiejętności webmasterskie nie są wystarczająco wysokie do zastosowania niektórych rozwiązań na stronie, wówczas zrezygnujesz z nich; albo gdy potrafisz uczynić stronę bardziej przyjazną dla wyszukiwarek niż to wcześniej zakładałeś w projekcie, to wprowadzisz zmiany itp.
Wysiłek włożony w realizację projektu będzie widoczny na Twojej stronie dla wszystkich odwiedzających.

Większość osób w tym momencie kończy proces tworzenia strony. Jednak postępując tak nie wykorzystują do końca możliwości przygotowanego projektu, który powinien służyć również jako kryterium oceny wykonania strony.

III. Ocena wykonania strony

Ostatni etap tworzenia strony - ocena wykonania strony - służy do wychwycenia różnic między efektami pracy (gotową stroną) a założeniami przyjętymi podczas projektowania strony. Część zaobserwowanych rozbieżności będzie wynikiem celowych zmian dokonanych na etapie realizacji projektu i nie będzie wymagała dodatkowych działań. Jednakże mogą pojawić się też różnice powstałe w wyniku nieświadomego pominięcia lub przekształcenia elementów projektu. Odkrycie ewentualnego istnienia tych różnic jest podstawowym celem etapu oceny i dopiero ich wyeliminowanie kończy proces tworzenia strony.
Korekty przybliżą kształt strony do kształtu oczekiwanego przez Ciebie, zaś po zakończeniu prac będziesz mógł być dumny, że stworzyłeś własną stronę internetową dokładnie taką jaką chciałeś.

Korzyści z wybrania trzyetapowej drogi do własnej strony WWW

Pewnie zastanawiasz się, po co czas tracić czas na wszystkie etapy drogi do strony WWW, skoro można się bez nich obyć. Masz rację, że stronę można zrobić bez projektu i oceny jego wykonania, ale czy to nie będzie tylko pozorna oszczędność czasu?!
Kompleksowy projekt jest potrzebny na każdym etapie tworzenia strony i wraz z oceną wykonania strony pozwala na wyeliminowanie wielu błędów, które powstają w fazie realizacji projektu.

Poświęcenie czasu na przygotowanie projektu pozwala zaoszczędzić czas na etapie realizacji projektu między innymi dzięki uniknięciu:

- zastanawiania się (projektowania w pamięci), jak wykonać dany element strony, podczas gdy kompleksowy projekt zawierałby już gotowe rozwiązanie,
- tworzenia strony od nowa wywołanego zmianą koncepcji, podczas gdy na etapie projektowania byłby czas na przemyślenie różnych koncepcji strony i wybranie do realizacji jednej najlepszej,
- poprawek wymuszonych przez zmianę jednego elementu strony wpływającego na pozostałe, podczas gdy projekt byłby wewnętrznie spójny i przewidywałby wzajemne relacje pomiędzy poszczególnymi elementami strony.

Ocena wykonania strony - choć również pochłania czas - pozwala szybciej dostrzec elementy, które nie zostały dostatecznie dobrze dopracowane przy realizacji projektu. Daje to autorowi możliwość szybkiego dostrzeżenia niezrealizowanych lub błędnie zrealizowanych założeń projektu i wprowadzenia poprawek przed zaprezentowaniem strony odwiedzającym.

Po przejściu wszystkich trzech etapów drogi do własnej strony WWW możesz mieć pewność, że efekty Twojej pracy będą bliskie Twoim oczekiwaniom. Niestety po stworzeniu własnej strony internetowej będzie czekało na Ciebie jeszcze dużo pracy związanej z jej aktualizacją, reklamowaniem... ale to już zupełnie inna bajka! ;)

Jeśli masz jakieś uwagi dotyczące powyższego artykułu lub chcesz sprawdzić co sądzą o nim inni zapraszam na:
Forum >>> Droga do wałsnej strony WWW - komentarze.

Za wszystkie uwagi dziękujemy.

ReklamaStron.pl - Wszystko o reklamowaniu stron w internecie
Valid XHTML 1.1 Valid CSS!
XHTML, PHP, JS by pbanasiak