ZŁOTY CYTAT:
"Opracowywanie projektu strony jest procesem czasochłonnym, ale nigdy nie jest to czas stracony."
Zobacz pełny tekst
Pajacyk


Jak wybrać najlepszy hosting? (2)

Autor: B. Gawrylak | Data dodania: 01.09.2008

Dostęp do plików strony i zakładanie bazy danych

Tymczasem dla bardziej zaawansowanych webmasterów istotny będzie dostęp do plików strony i możliwość założenia bazy danych. W sytuacji, gdy masz zamiar samodzielnie pisać cały kod strony potrzebna Ci będzie możliwość kopiowania plików z Twojego komputera na serwer i odwrotnie - z serwera na Twój komputer.

Jeśli chcesz tworzyć stronę w oparciu o system CMS wówczas niezbędna Ci będzie jeszcze baza danych. Również niektóre skrypty, które planujesz wykorzystać na własnej stronie, mogą wymagać dostępu do bazy danych.
Wybierając hosting zwróć uwagę, czy będziesz miał możliwość stworzenia kopii zapasowej Twojej bazy danych - może to być dla Ciebie bardzo ważne w momencie, gdy zechcesz przenieść się ze swoją stroną na inny serwer.


Wielkość transferu

Co to jest wielkość transferu?

Wielkość transferu w hostingu to dopuszczalna ilość MB danych, które w postaci plików mogą być pobierane i wysyłane na serwer przez Ciebie i osoby odwiedzające Twoją stronę w określonym czasie.
W następnym kroku porównaj parametry różnych hostingów. Zwróć uwagę na wielkość transferu. Wielkość potrzebnego Ci transferu jest uzależniona przede wszystkim od ilości obrazków umieszczonych na stronie, wielkości plików udostępnionych przez Ciebie do pobierania oraz od ilości odwiedzających.
Im więcej gości odwiedzi Twoją stronę, tym więcej razy pobierane są pliki odpowiedzialne za poprawne wyświetlenie Twojej strony i większy transfer będzie Ci potrzebny.


Na początek może Ci wystarczyć zaledwie kilkadziesiąt MB miesięcznie, aczkolwiek z czasem będzie rosła popularność Twojej strony, wówczas możesz potrzebować go znacznie więcej. Zauważ, że część serwisów hostingowych podaje Twój dopuszczalny transfer w przeliczeniu na miesiąc, inne na 3 miesiące, jeszcze inne na pół roku, a niektóre nawet na rok.

Wybierając hosting sprawdź, czy jest możliwość, aby później zwiększyć wielkość transferu (np. dopłacając, albo zmieniając ofertę na bogatszą).

Ilość miejsca na stronę

Kolejnym ważnym parametrem jest ilość miejsca na stronę (na pliki strony) tzw. powierzchnia na dysku. Na prostą stronę internetową (z ograniczoną ilością grafiki) wystarczy zaledwie kilka MB. Aczkolwiek wybierając hosting musisz brać pod uwagę fakt, że ciągle będziesz rozwijał swoją stronę - aktualizował, dodawał nowe teksty i obrazki. Stąd też dobrze jeśli już na początku zapewnisz sobie co najmniej kilkadziesiąt MB. Koniecznie zwróć uwagę, czy w razie potrzeby nie będziesz miał problemu ze zwiększeniem ilości miejsca na Twoją stronę (np. czy istnieje możliwość przejścia do innego pakietu, czy też dopłaty).

Maksymalna wielkość pliku

Dla efektów uzyskiwanych na stronie duże znaczenie będzie miała również maksymalna wielkość pliku, jaki możesz umieścić na serwerze. Z reguły można stworzyć dobrze funkcjonującą stronę wykorzystując pliki nie przekraczające 1MB.

Jednakże jeśli zdecydujesz się na udostępnianie swoim odwiedzającym np. pliki audio, video, ebooki czy obrazki w dużej rozdzielczości, wówczas musisz mieć możliwość wrzucania na serwer plików o rozmiarze przekraczającym nawet 3 MB. Nie oznacza to, że nie możesz wybrać oferty z maksymalną wielkością pliku równą 3 MB lub jeszcze mniejszą. Możesz, ale musisz się liczyć z tym, że nie wszystkie pliki będziesz mógł udostępnić.

Dozwolone formaty plików

Równie istotny jest dozwolony format plików. Wybierając hosting sprawdź, czy będziesz mógł udostępniać tam te pliki, których potrzebujesz. Do wykorzystania na Twojej stronie plików audio będzie Ci potrzebny format MP3. Jeśli zechcesz rozdawać ebooki będzie Ci niezbędna możliwość umieszczania na serwerze plików w formacie PDF. Tymczasem w przypadku plików spakowanych np. format ZIP lub RAR.
Zanim zdecydujesz się na hosting, musisz wiedzieć jakie formaty plików będą Tobie niezbędne podczas tworzenia strony.Poprzednia | 1 | 2 | 3 | Następna

ReklamaStron.pl - Wszystko o reklamowaniu stron w internecie
Valid XHTML 1.1 Valid CSS!
XHTML, PHP, JS by pbanasiak