ZŁOTY CYTAT:
"Wszystkie działania promocyjne muszą być ze sobą powiązane i wewnętrznie spójne."
Zobacz pełny tekst
Pajacyk

Podstawowe zasady tworzenia funkcjonalnych serwisów WWW (3)

Autor: P. Kądzielawski | Data dodania: 19.12.2006

Grafika strony

Co to jest grafika strony?

Grafika strony jest to zespół elementów graficznych, które tworzą obraz strony. Do elementów graficznych strony należą:
- tło (jego kolor lub rysunki je tworzące),
- czcionki zastosowane w tekście (rodzaj, rozmiar, kolor, metody wyróżnienia - podkreślenie, pogrubienie, kursywa itp.)
- rysunki pierwszoplanowe.
Często spotyka się strony, na których elementy graficzne górują nad treścią. Natłok ruchomych elementów, szeroka paleta barw - wszystko to powoduje, że właściwy przekaz schodzi na dalszy plan. Przypomnijmy sobie do czego służy Internet. Oczywiście przede wszystkim do szybkiego przekazywania informacji.

Zatem dbajmy o to, aby strona była jak najbardziej czytelna i...

- Unikajmy kolorowego tekstu na tle.
- Dobierajmy tak tło i kolor czcionek, by tekst był łatwy w odczytaniu.
- Unikajmy też fontów (czcionek) szeryfowych. Są to takie kroje pisma, w których występują ozdobniki, wywijasy itp. Podstawowe fonty to Tahoma, Verdana, San Serif.
- Grafika strony powinna też być dopasowana do treści. Jeśli budujemy stronę katalogującą firmy, to pokażmy na niej zadowolonych menedżerów, uścisk dłoni itp. Na takiej stronie fotografia samolotu nic nie będzie mówić.

Co to jest stopka strony?

Stopka strony to dolna część strony, która najczęściej występuję w niezmienionej postaci na wszystkich podstronach serwisu.

Stopka strony

Stopka strony jest nie mniej ważna niż pasek nawigacyjny. W stopce podajemy zazwyczaj informacje dodatkowe. Są to najczęściej: polityka prywatności, nazwa właściciela strony, możliwości reklamy na stronie lub powtórzenie górnego paska nawigacyjnego z uzupełnieniem o inne linki.

Efektywne i intuicyjne serwisy WWW

Efektywne i intuicyjne serwisy WWW
Pobierz bezpłatny ebook
Mam nadzieję, że ta garstka podstawowych informacji i wskazówek pozwoli spojrzeć nieco inaczej na budowanie serwisów internetowych. Serwisów przyjaznych użytkownikowi. Na koniec jeszcze jedna uwaga do projektantów - zrobiłeś stronę, pokaż ją znajomym, poproś, aby wykonali kilka standardowych czynności na stronie. Jeśli nie będą mieć z tym problemów, możesz uznać, że serwis jest nieźle zrobiony.



Stosowanie w praktyce podstawowych zasad tworzenia funkcjonalnych serwisów z pewnością ułatwia przygotowywanie stron, które będą efektywne i intuicyjne w obsłudze. Jednak przedstawione w artykule wskazówki nie wyczerpują tematu budowania przystępnych i ergonomicznych witryn. O czym jeszcze należy pamiętać projektując funkcjonalną stronę? Weź udział w dyskusji i poznaj opinie innych Użytkowników na:
Forum >>> Podstawowe zasady tworzenia funkcjonalnych serwisów WWW.

Poprzednia | 1 | 2 | 3

ReklamaStron.pl - Wszystko o reklamowaniu stron w internecie
Valid XHTML 1.1 Valid CSS!
XHTML, PHP, JS by pbanasiak