ZŁOTY CYTAT:
"Domena jest to niepowtarzalna nazwa internetowa."
Zobacz pełny tekst
Pajacyk

DOMENY: Geneza i działanie | Elementy nazwy | Narodowe

Domeny narodowe - spis i pomysły na wykorzystanie

Autor: M. Buraczyński i B. Gawrylak | Data dodania: 14.11.2006

Nie wiesz jaką domenę wybrać dla siebie. Dręczy Cię pytanie: czy lepiej mieć adres z końcówką .pl, czy może .com, .biz lub .net? A przecież w sieci istnieje o wiele więcej możliwości. Każde z państw posiada własną niepowtarzalną domenę, która może stać się częścią adresu Twojej strony. Odkryj domeny narodowe różnych państw i terytoriów oraz poznaj przykładowe pomysły na wykorzystanie ich do stworzenia łatwych do zapamiętania adresów internetowych.

Czym są kody ISO 3166-1?

ISO 3166-1 to część standardu ISO 3166 Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO), zawiera dwuliterowe kody nazw krajów.

Co to jest ICANN?

ICANN (ang. The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) - instytucja utworzona w 1998 roku, w celu przejęcia od rządu USA nadzoru nad technicznymi aspektami funkcjonowania Internetu.

Co to jest IANA?

IANA (ang. Internet Assigned Numbers Authority) - autonomiczna część ICANN odpowiedzialna za ogólny nadzór nad funkcjonowaniem systemu DNS i zarządzanie domenami najwyższego poziomu.

Domeny narodowe (krajowe)

Domeny narodowe, inaczej zwane krajowymi (ang. country code Top-Level Domain - ccTLD), są zawsze dwuliterowe. Są one tworzone przez odpowiednie instytucje (IANA i ICANN) powołane w USA do nadzoru nad technicznymi aspektami Internetu. Poszczególne domeny zostały przydzielone państwom oraz odrębnym lub autonomicznym obszarom geograficznym i najczęściej odpowiadają kodowi ISO 3166-1 przypisanemu danemu państwu lub terytorium zależnemu.

Instytucje nadzoru nad domenami

Ogólny nadzór nad sprawami domen internetowych najwyższego poziomu pełnią wspomniane wyżej IANA i ICANN, zaś bieżące zarządzanie domenami narodowymi przekazują na ręce rządów poszczególnych państw, które zwykle również cedują swoje uprawnienia. Najczęściej w imieniu odpowiednich władz państwowych uprawnienia te realizują wskazane przez nie instytucje lub prywatne firmy. W Polsce instytucją odpowiedzialną za nadzór nad domeną .pl jest NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), zaś rejestracje domen dokonywane są za pośrednictwem Partnerów NASK (zobacz listę partnerów). Model przyjęty w Polsce nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem.

Rejestracja domen narodowych

Informacje na temat instytucji odpowiadających za rejestrację domen w poszczególnych krajach można znaleźć na stronach IANA. Warto także pamiętać, iż polskie firmy często występują nie tylko w roli Partnerów NASK, ale także na podstawie odpowiednich umów zostają partnerami instytucji z innych krajów i pośredniczą w rejestracji domen w domenach narodowych innych państw.

Uwaga! Wiele państw wymaga prowadzenia działalności na swoim terytorium, inne zezwalają na rejestrację domen wyłącznie swoim obywatelom.

Pomysły na ciekawe nazwy domen

Wiele interesujących adresów można utworzyć wykorzystując domeny narodowe różnych państw. Sprawdź co kryje się wśród dwuliterowych nazw domen oraz zobacz nasze przykładowe pomysły adresów, które hipotetycznie można utworzyć przy użyciu różnych domen narodowych.
1. Nazwy własne w nazwach domen.
2. Wyrazy dźwiękonaśladowcze w nazwach domen.
3. Zaimki w nazwach domen.
4. Dźwięki w nazwach domen.
5. Domeny narodowe jako końcówki wyrazów.
6. Obcojęzyczne skróty w domenach narodowych.
7. Jednostki miary w nazwach domen narodowych.
8. Pierwiastki chemiczne w nazwach domen.
9. Domeny narodowe dla firm (spółek prawa handlowego).
10. Atrakcyjne domeny narodowe dla mediów.
11. Polskie skróty w domenach narodowych.
12. Wyrazy dwuliterowe w nazwach domen.

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Następna

ReklamaStron.pl - Wszystko o reklamowaniu stron w internecie
Valid XHTML 1.1 Valid CSS!
XHTML, PHP, JS by pbanasiak