ZŁOTY CYTAT:
"Domena jest to niepowtarzalna nazwa internetowa."
Zobacz pełny tekst
Pajacyk

DOMENY: Geneza i działanie | Elementy nazwy | Narodowe

Domeny - geneza i zasada działania

Autor: M. Buraczyński | Data dodania: 23.02.2006

Surfując w sieci na każdym kroku spotykasz domeny internetowe. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego jak często z nich korzystasz. Dowiedz się czym są domeny, dlaczego powstały i jak działają.

Czym jest domena?

Domena jest to niepowtarzalna nazwa internetowa, która pozwala w prosty sposób uzyskać dostęp do konkretnego miejsca w sieci. Nazwy domen pojawiają się w adresach stron internetowych (np. http://ReklamaStron.pl/tworzenie/domeny_geneza.php), serwerów i innych urządzeń sieciowych.
Pomysł zastosowania domen zrodził się w odpowiedzi na trudności, z którymi spotkali się twórcy światowego Internetu w początkowym etapie rozwoju sieci.

Co to jest adres IP?

Adres IP jest unikalnym numerem przyporządkowanym urządzeniom sieciowym (w tym komputerom), który umożliwia ich wzajemną komunikację. Najczęściej jest podawany za pomocą 4 liczb dziesiętnych z przedziału od 0 do 255 przedzielonych kropkami (np. 3.230.162.238).

Adresy IP - problem z ręcznym wpisywaniem

Komputery, na których dyskach znajdują się strony WWW, mają własne unikalne adresy IP. Aby odwiedzić konkretną stronę trzeba znać adres IP serwera (komputera, na którego dysku strona się znajduje) oraz ścieżkę dostępu do plików strony. Zapamiętanie tych danych dla wszystkich ulubionych stron byłoby ogromnym wyzwaniem dla większości internautów. Wiele prób odwiedzenia strony poprzez wpisanie w okienku przeglądarki ciągu cyfr adresu IP kończyłoby się niepowodzeniem spowodowanym pominięciem, zmianą lub dodaniem choćby jednej cyfry.

Rozwiązanie - domeny i serwery DNS

Pomysł na rozwiązanie opisanego powyżej problemu oparto na założeniu, że ludzie z reguły łatwiej zapamiętują nazwy niż ciągi cyfr. Komputerom w sieci zaczęto więc nadawać unikalne nazwy (domeny), które wraz z odpowiadającymi im adresami IP zebrano w jednym pliku "HOSTS.TXT" przechowywanym na jednym z serwerów i regularnie ściąganym na dysk każdego komputera podłączonego do Internetu. Rozwój sieci powodował zwiększanie się rozmiaru pliku, co wymusił modyfikację tego rozwiązania - w 1984 roku wprowadzono domenowy system nazw (DNS) oparty o domeny oraz rozsiane po świecie serwery nazw domen (ang. Domain Name Server). Od tego momentu nie trzeba już przechowywać na dysku pliku z listą domen przyporządkowanych do adresów IP - wystarcza sama znajomość nazw domen.

Zasada działania domen i serwerów DNS

Obecnie strony WWW możesz odwiedzić podając zarówno adres IP wraz z lokalizacją pliku na dysku jak i domenę. Gdy wpisujesz domenę przeglądarka komunikuje się z serwerami DNS i uzyskuje informacje o adresie IP komputera, na którego dysku są umieszczone pliki danej strony. Na koniec wyświetlana jest zawartość żądanego pliku lub komunikat o błędzie. Wszystkie powyższe czynności wykonywane są automatycznie.

Patrz również:

Aby potencjalny gość zobaczył Twoją stronę wystarczy, że będą spełnione trzy warunki:
1. odwiedzający poprawnie wpisze domenę;
2. serwery DNS będą posiadały aktualne informacje o adresie IP witryny;
3. na dysku komputera wskazanego danym adresem IP będą znajdowały się pliki strony lub informacja o adresie, pod którym można je znaleźć (tzw. przekierowanie).
Uwaga! Domena może równocześnie wskazywać kilka miejsc w sieci, a to samo miejsce może być wskazywane przez wiele domen.

Domeny są codziennie wykorzystywane przez wszystkich użytkowników Internetu i aż trudno sobie wyobrazić życie bez nich. Nie wiemy jednak, czy obok nas nie mieszka osoba, która zaproponuje jeszcze lepsze rozwiązanie, które odeśle domeny do lamusa historii.
Jeśli wymyśliłeś lepsze rozwiązanie albo masz jakieś pytania dotyczące domen i zasad ich funkcjonowania w Internecie, wypowiedz się na: Forum >>> Domeny - geneza i zasada działania.


ReklamaStron.pl - Wszystko o reklamowaniu stron w internecie
Valid XHTML 1.1 Valid CSS!
XHTML, PHP, JS by pbanasiak