ZŁOTY CYTAT:
"E-wizerunek staje się czynnikiem kluczowym dla sukcesu każdego przedsiębiorstwa."
Zobacz pełny tekst
Pajacyk

Gdzie są pieniądze?

Autor: P. Majewski | Opublikowany: 30.09.2000

Czy pamiętasz, że nawet najlepsze rady są nic nie warte jeśli ich nie zastosujesz?
Właściwie powinienem napisać tylko: PIENIĄDZE SĄ W INTELIGENTNEJ PRACY I NIC WIĘCEJ NIE TRZEBA DODAWAĆ!!!
Zauważcie, że z jednej strony powyższe stwierdzenie wyklucza praktyki opisane w artykule "Gdzie nie ma pieniędzy?". Z drugiej strony zawierają się w nim wszystkie skuteczne metody wzbogacenia się dzięki działalności e-commerce. Sprawdza się więc przysłowie: Bez pracy nie ma kołaczy.

Sprzedaż własnego produktu czy usługi

Niewątpliwie taka forma działalności e-commerce jest najefektywniejsza - duże dochody. Za to osiągnięcie sukcesu jest bardzo trudne.
Warunkiem SUKCESU są tu: dobry produkt, na który jest popyt, i zbudowanie zaufania klientów.
Popyt jest czynnikiem, nad którym musisz się skupić jeszcze przed wymyślaniem produktu. Musisz znaleźć swoją niszę - lukę w rynku, którą będziesz w stanie wypełnić produktem.

NIE SZUKAJ RYNKU DLA PRODUKTU!! RÓB ODWROTNIE!!

Musisz znaleźć potrzebujących i dać im to, co rozwiąże ich problem.
Skup się na OKREŚLONYCH odbiorcach. Nie sprzedasz mercedesa bezdomnym, ale sprzedasz go np. jubilerom. Im węższa grupa odbiorców, tym łatwiej ich przekonać.
Zaufanie klientów uzyskasz gwarantując im dogodne sposoby zapłacenia za produkt, gwarancję, serwis i poprzez odpowiednie traktowanie każdego klienta.

Sprzedaż czyjegoś produktu/ usługi - Reseller

W "wirtualnym świecie" trochę inaczej wygląda rola resellera (pośrednika). Po pierwsze zawiązanie współpracy z firmami, które zechcą skorzystać z Twoich usług, jest bardzo proste.
Wszystko zawdzięczamy PROGRAMOM PARTNERSKIM (ang. Affiliate Programs). Jest to działalność marketingowa polegająca na tym, że firma chcąca zwiększyć dochody oddaje część zysków pośrednikom (innym internautom), którzy sprowadzą do niej klientów.
Jako członek programu partnerskiego nie interesujesz się problemami dostawy towaru, jego serwisem czy sposobem płatności.
Wszystko co musisz zrobić, to stworzyć stronę, która zachęci innych do kupienia produktu firmy, która założyła program, i umieścić na tej stronie specjalny link.
Link ma zakodowany Twój unikalny login (który otrzymałeś przy rejestracji w programie) i ew. kod produktu. Gdy klient kliknie go, zostaje przeniesiony na oryginalną stronę produktu (stronę właściciela programu). Jeśli dokona zakupu, skrypt zapamięta Ciebie jako pośrednika. Od każdego poleconego zakupu dostajesz procent lub stałą stawkę (wcześnie ustalone). Następnie, po dojściu do pewnej kwoty, pieniądze są wysyłane.
Żeby nie było nieporozumień - stworzenie strony, która "sprzeda" dany produkt jest bardzo trudne i wymaga naprawdę sporo pracy (planowanie i marketing).
UWAGA: takich programów jest tysiące i KAŻDY może się do nich zapisać.

Reklama

Z reklamy utrzymuje się (lub uzyskuje większą część dochodów) znacząca większość portali i najróżniejszych serwisów internetowych. Te najpopularniejsze mają bajeczne zyski.
Nie ulega wątpliwości, że utrzymywanie się z reklamy jest najtrudniejszą formą działalności interetowej. Z drugiej strony bardzo często dochody są największe.
Cały problem w tym, aby trafić w gusta internautów i doprowadzić do tego (nie ważne w jaki sposób), aby nasz serwis www czy e-zin był najpopularniejszy.
Tak jak w przypadku sprzedaży własnego produktu należy zainteresować konkretną grupę ludzi - trzeba stworzyć serwis tematyczny. Serwisy "dla wszystkich" prawie nigdy nie są dochodowe (z wyjątkiem kilku największych - olbrzymie pieniądze na starcie)!
Sprawa wyboru tematu jest prostsza niż by się mogło wydawać:

PISZ O TYM, CO CIĘ INTERESUJE!

Nie musisz być ekspertem, to przyjdzie z czasem, na początek pisz o tym, co już wiesz, a co może być dla innych pomocne.
Pozostaje wybrać pomiędzy serwisem www i e-zinem (newslettrem). Proponowałbym e-zina, dlatego że:
- Twoi subskrybenci są zainteresowani całą zawartością każdego numeru (odwiedzający serwis www najczęściej skupią się tylko na jakiejś jego części, nie interesując się resztą), a co za tym idzie - czytają go od początku do końca.
- Będziesz mógł zażądać więcej za reklamę i będziesz miał więcej chętnych reklamodawców, ponieważ reklama w specjalistycznej publikacji o stałym gronie czytelników jest bardziej efektywna (patrz punkt wcześniejszy)
- Koszty utrzymania e-zina (newslettera) nie są duże.

Podsumowanie

Punktem do rozpoczęcia działalności e-commerce (własny e-biznes) powinna być decyzja jaką formę zarabiania wybierzesz.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć je ze sobą, ale zawsze powinna być ta jedna główna.
Moja rada na koniec:

PODEJDŹ DO TEGO BARDZO POWAŻNIE.

© Piotr Majewski, redaktor CzasNaE-Biznes.

Od Autorów http://ReklamaStron.pl:
Jeśli masz jakieś uwagi dotyczące powyższego artykułu lub chcesz sprawdzić co sądzą o nim inni zapraszamy na Forum >>> Gdzie NIE ma pieniędzy? - komentarze.
Za wszystkie uwagi/komentarze z góry dziękujemy.

ReklamaStron.pl - Wszystko o reklamowaniu stron w internecie
Valid XHTML 1.1 Valid CSS!
XHTML, PHP, JS by pbanasiak