Jak wybrać najlepszy hosting? (1)
Jedną z pierwszych decyzji, gdy planujesz stworzenie własnej strony, jest wybór hostingu. Nie jest to łatwe, bo w sieci jest bardzo dużo zróżnicowanych ofert. Inna jest ilość zarezerwowanego miejsca na stronę, wielkość transferu, maksymalna wielkość pliku, uptime... - czy wiesz jakie parametry są dla Ciebie niezbędne?Jest wiele rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę wybierając hosting dla siebie. Dowiedź się, które z nich są dla Ciebie najważniejsze oraz jak wybrać najlepszy hosting dla Twojej strony.
Co to jest hosting?
Hosting to usługa, która zapewnia dostępność Twojej strony w sieci. Polega ona na tym, że firma hostingowa (hostingodawca) udostępnia na swoich serwerach (na dyskach twardych) fizyczne miejsce na pliki Twojej strony.- po co tworzę stronę?
- co to będzie za strona (blog, wizytówka firmy, galeria zdjęć, forum dyskusyjne itp.)?
- jakie treści zamierzam umieszczać na stronie (ilość plików graficznych, audio, video oraz innych dokumentów do pobierania)?
Są to informacje niezbędne, abyś mógł dobrze wybrać najlepszy dla siebie hosting.
Regulamin hostingu
W pierwszej kolejności musisz dokładnie przeczytać regulamin i warunki świadczenia usług hostingowych. Jest to bardzo ważne, jeśli nie chcesz później rozczarować się tym, że nagle Twoja strona przestanie istnieć. Jeśli zamierzasz zrobić stronę komercyjną (na której planujesz zarabiać), koniecznie sprawdź, czy regulami zezwala na umieszczanie treści reklamowych. W przypadku zakazu będziesz musiał poszukać innej firmy hostingowej.Ponadto musisz wiedzieć, czy firma oferująca hosting nie zastrzega sobie prawa do zaprzestania świadczenia swoich usług w dowolnym momencie. Takie zapisy pojawiają się w regulaminach wielu serwisów oferujących darmowe miejsce na stronę. W większości przypadków ich celem jest ochrona interesów właścicieli serwisów, a nie złośliwe kasowanie dobrych stron, ale musisz być ostrożny. Jest to bardzo ważne, bo cała Twoja praca włożona w tworzenie i reklamowanie strony może pójść na marne.
Stąd też, jeśli zdecydujesz się na korzystanie z takich usług, koniecznie zapisuj sobie na dysku kopie wszystkich artykułów, wiadomości i tekstów umieszczanych na stronie lub rób regularne kopie wszystkich plików strony (tzw. backupy). Wówczas, nawet jeśli Twoja strona przestanie istnieć z winy firmy hostingowej, bardzo szybko będziesz mógł ją odtworzyć w innym miejscu.
Pamiętaj, zawsze warto przeczytać regulamin i poznać warunki korzystania z usług, aby potem nie mieć żadnych dodatkowych i niepotrzebnych kłopotów.
Gdy już przeczytasz regulamin i poznasz warunki świadczenia usługi hostingowej, możesz zapoznać się ze szczegółową ofertą serwisu.
Narzędzia do tworzenia strony
Jeśli jesteś początkującym webmasterem najważniejszy dla Ciebie będzie dostęp do narzędzi pozwalających na proste tworzenie strony (np. kreator strony tematycznej, kreator bloga, zainstalowany na serwerze i skonfigurowany skrypt strony, bloga czy forum). Dzięki temu nie będziesz musiał posiadać wiedzy na temat HTML-a, aczkolwiek wskazane jest, abyś opanował przynajmniej jego podstawy.Znajomość języka HTML ułatwi Ci korzystanie z kreatora strony!